GHIDUL MAGICIANULUI

Creat În urmă cu 637 zile #1
dariusSRL12
Nivel 66, Lapiris
Războinic
Valorian

După cum au fost odată instruiţi de către Pauldron, Zeul tunetului, magicienii pot să treacă graniţa în lumea manei invizibile şi să schimbe mana în magie puternică. Deşi au darul să stăpânească elementele şi să le folosească în scopul personal: De la ţinte unice explozibile, la o scală mai mare şi atacuri care produc pagube peste timp.
Primesc putere adiţională de la baghete magice, scuturi magice şi toiage magice.
Magul este damage dealer-ul de pe magic.Daca te prinde un mag…poti incepe sa iti faci rugaciunea.
Un mag intrece cu usurinta un preot pe damage.Vreti sa fiti support alegeti preotul,vreti sa fiti damage dealer atunci Solutia este magul.
Cu toate ca printre skillurile magului se gasesc cateva si de support.. eu personal vad magul numai pe atac.
O foarte mare diferenta dintre mag si preot este aceea ca magul poate casta skillurile din miscare,ceea ce faciliteaza foarte mult partea de stunuri.
Cu toate ca mai sus am enumerat numai avantajele magului, exista si dejavantaje:”
1.Trebuie sa fii rapid.Magul nu este o clasa statica(datorita faptului ca poate casta din miscare) asa ca trebuie sa fii rapid.Daca esti lent cu tastatura si cu mouse-ul,mai bine joci pe preot.Un mag lent este un mag mort.
2.Apararea magica.Este la pamant.
3.Viata mica.Daca la preot acest dezavantaj este contracarat de healuri si bule,aici…nu ai nimic.
4.Dependenta de preot.Daca orice alta clasa se descurca cat de cat fara buff de preot,magul este dependent de preot.

Clase

Felina
inutila pentru mag, deoarece ,cu toate ca veti castiga viata,veti avea mana cea mai mica, timpul de cast cel mai ridicat si mai ales veti avea cel mai mic damage.

Uman
Reprezinta o cale de mijloc,care nu exceleaza decat la capitolul mana…ceea ce poate fi compensat de bufful de mana pe care magul il are.Cei mai multi aleg magul uman…de frumusete.

Zana
In ciuda faptului ca zana are cea mai mica viata si mana,este alegerea ideala pentru un mag.Are timpul de cast cel mai scazut…si mai presus de toate..are cel mai mare damage.
ARMURI

Desi eu personal joc cu armuri combinate(atat pe magic cat sip e fizic)am ajuns la concluzia ca,datorita faptului ca magul este la pamant cu apararea magica,este de dorit dotarea cu un set complet pe defence magic(Rekamies sau Nobil)
ARME

Toate clasele magice au de ales intre baston si scut + bagheta.Cum magul este facut pentru damage alegerea evident este bastonul.
BIJUTERII

Clasele magice folosesc bijuterii cu inteligenta sau intelepciune.
Inteligenta- atac
Intelepciunea-atac magic(nu la fel de mare ca in cazul inteligentei),rata de atac si aparare magica.
Dar aceasta sunt atributele principale.Pe langa aceastea,bijuteriile magului trebuie sa contina :
Anduranta- fiecare pct de anduranta = 20 pct viata
-creste rata de regenerare a vietii
Spirit- fiecare pct de simt =20 pct de mana
-creste rata de regenerare a manei
Viata-creste valoarea totala a pct de viata
Acum ca am vazut cam ce ar trebui sa purtam,sa trecem la urmatorul punct,si anume:
SKillurile

Magul poate crescut intro singura directie,pe atac.In continuare o sa va prezint varianta pe care merg eu.

FOC

Aici sunt prezente principalele skilluri de atac.

Proiectil inflacarat Un skill de atac ce merge impreuna cu atac nemilos.Foarte folositor.Recomand 6/6

Blestemul focului Genereaza damage overtime.Din pacate nu ai suficiente puncte decat sa il faci 3/7

Atac nemilos Se poate casta doar daca nu ai dat miss cu proiectil inflacarat.Nu consuma mana.Damageul insumat cu cel al Proiectilului inflacarat este mai mare decat cel al Blestemului(damage initial +cel overtime)De aceea eu recomand 5/5

Sfera de foc Eu personal nu am gasit utilitatea acestui skill. 1/6

Stalp de lava Cel mai puternic skill folosit de catre mag.Damage mare,cooldown mic.5/5 cat mai repede posibil.

Razbunarea lui Pauldron Cel mai mare damage din tot jocul.Cu arma +18 si buf de popa doar(fara ale mele)am dat si 7000 dmg pe warior.Din pacate,timpul de cast exagerat de mare, o face inutila. 0/5

Catuse din flacari Un skill foarte util,ce da slow la 1 singur oponent.Avantajul este ca pe langa slow,da si micsorarea vitezei de cast.Poate fi castat din miscare,dar trebuie sa ai o tinta selectata. 3/3

Flacarile iadului Unul dintre cele mai importante skilluri ale magicianului.Da fear pentru toate persoanele aflate in vecinatate.Trebuie sa ai o tinta selectata.Poate fi castat din miscare. 3/3

Rachete de foc Al doilea atac ca putere dintre cele folosite.Inca un avantaj al acestui atac este ca poate scoate arcasii din clona. 4/4

Flacara de fisiune Scade apararea magica a opunentului. Eu nu il folosesc. 0/7

Flacara slabirii Micsoreaza apararea magica.0/5

Flacara absorbanta Scade armura pe magic. 0/5

GHEATA

Aici toate skillurile sunt AoE(Area of Effect)-au efect asupra mai multor tinte.Unele sunt producatoare de damage,care sunt impartite in 2 tipuri..cele care au un singur atac si cele care au atacuri consecutive, altele sunt stunuri si mai avem si slowuri.

Furtuna de gheata Un skill considerat util pana la lvl 80,deoarece te ajuta in PvM.La lvl 80 trebuiesc scoase puncte din el,deaorece devine inutil 2/5

Vartej de vant Un skill util da slow la persoanele din jur.Nu este cecesara selectarea prealabila a nici unei tinte.3/3

Aura ghetii Al doilea AoE ca importanta, cu damage aproape la fel ca si primul.Cooldownul este mai mic decat timpul efectiv, ceea ce inseamna ca acest AoE poate fi activat mereu.Dureaza 12 secunde.Cauzeaza damage tintelor din vecinatate.Nu trebuie sa fie selectata nici o tinta pentru a fi castat.5/5

Otrava de gheata Un foarte bu stun de grup.Nu necesita selectarea tintei.3/3

Aer inghetat. Un AoE ce poate fi util in PvM pana la lvl 80.Cauzeaza un singur rand de damage.La lvl 80 trebuie scos.0/4

Ploaie de gheata Principalul AoE.Extrem de eficient.Trebuie facut maxim cat mai repede.4/4

FULGER

Aici sunt dispuse buffurile magicianului.Buffurile maresc diferite valori ale armurii atacului etc.

Bariera de mana Aceste este un buff de armura.Creste apararea.ATENTIE!! Creste doar apararea fizica!6/6

Concentratie Bufful de mana regen.Din lipsa de puncte de abilitate eu il am doar 1/3

Concentrare Creste valoarea maxima a concentrarii.Aceasta ajuta la marirea sansei ca magia ta sa nu fie intrerupta.3/3

Calcule rapide Bufflul de critical.Eu il gasesc extrem de util.3/3

Trasformarea vietii Trasforma jumatate din pct tare de viata in mana.Complet inutil. 1/5

Magia fulgerului Un buff esential,ce micsoreaza cooldownul vrajilor. 3/3

Puterea lui Pauldron Mareste atacul. 5/5

Calm interior Creste sansa de critic magic.6/6

Sporirea manei Creste valoarea maxima a manei.Foarte util. 4/4

[b][i]Teleportare fortata Un skill util in PvP 1 vs 1 contra Razboinic.Teleporteaza tinta selectata departe de tine. 1/1

Teleportare Te teleporteaza in directia in care privesti.Util cand vrei sa scapi dintrun AoE,spre exemplu. 1/1

Ajutorul lui Pauldron Reseteaza cooldownul magiilor.Din lipsa de puncte il facem 1/3

Cam astea sunt toate skillurile magicianului.
O sa incerc sa prezint(din punctul meu de vedere)diferite strategii de lupta.

PvM(Player vs Mob)

Adunati monstrii si va folositi in mare parte de skillurile din sectiunea Gheata.Dati Otrava de gheata dupa care AoE(Aura ghetii si Ploaie de gheata).Cand se termina efectul Otravii ghetii dati Flacarile iadului si Vartej captivant.Si tot asa

PvP(Player vs Player)
Vom discuta in cazul 1 vs 1 cu diferite clase oponente.

Mag vs Mag

Aici este simplu.Incepeti cu Aoe si cand a inceput duelul dati Flacarile iadului.Dupa care Otrava de gheata,Aoe stalp de lava Flacarile iadului..si tot asa.Cine da mis,de obicei pierde

Mag vs Preot

E destul de simplu.Aoe flacari stalp,gheata,aoe stalp...si tot asa.In mod normal un preot nu are sanse in fata magului.Atentie numai sa il tineti tot timpul stunat,deoarece daca nu..isi da heal si trebuie sa o luati de la capat.

Mag vs Razboinic

Depinde de cum incepe razboinicul.Oricum...dati turele inainte si cand incepe duelul dati flacari.Dupa care.. ca de obicei.

Mag vs Evocator

Aici trebuie sa aveti grija sa stunati si petul si evocatorul.Dupa ce ati facut asta..omorati petul,apoi totul este simplu.

Mag vs Arcas

Aici....e o problema pentru noi.In mod normal..un arcas bate un mag.Singura noastra sansa este ca atunci cand arcasul da orbire noi sa reusim sa dam fear,Daca nu...sumtem terminati.Dar..si daca reusim sa dam fear trebuie sa ne rugam ca fearul sa ii aduca alaturi de noi pentru a=i putea ingheta rapid.Un arcas poate fi scos din clona cu rachetele de foc.

Mag vs Somnambul

Nici aici magul nu prea are nici o sansa.Trebuie sa aveti continuu turelele date si...acum depinde de inspiratie...sa dati un fear/gheata atunci cand somnambulul iese din invizibilitate.Somnambulul poate fi impiedicat sa intre in invizibilitate prin blestemul focului.

Tot ce am postat aici reprezinta o parere proprie(cu siguranta exista si persoane care nu sunt deacord cu mine)asa ca va rog sa imi respectati munca si sa nu poluam topicul inutil.Daca aveti pareri diferite...le putem dezbate intrun topic separat.

// Multumim lui WataschiWa pentru Ghid.

Subscribe aici www.youtube.com/TheW3aver?Sub_Comfirmation=1
Creat În urmă cu 637 zile #2
xbillyboss
MODERATOR

Topic close.

Multumim lui WataschiWa pentru ghid.

Data viitoare daca nu specifici sursa o sa iei un warn pentru plagiat.

pO5DxkL.jpg

I'm admiral kunkka !

Logare Înregistrat deja?
Înregistrează-te Încă n-ai cont?

Prin logare accept T&Cs

Este ușor să te înregistrezi și gratuit.

Pur și simplu introdu adresa de e-mail și poți începe de îndată!

Parola ta temporară va fi trimisă la adresa de e-mai introdusă.

Accept T&C și Politica de Confidențialitate.